Alla inlägg under juni 2013
Morgonen efter att Ambra och Jamil flyttat ut började men ännu en brand. Något familjen kanske inte var helt nöjda över. Hur kul är det att det brinner hemma egentligen? Denna gång hann Zafrina släcka elden innan brandmännen kom vilket dessvärre fick dem att tro att de hade ringt på falskt alarm och familjen fick böta 500 simleons.
William, som trots allt har bemästrat händighetsfärdigheten, bestämde sig för att göra den förbenade spisen brandsäker genom en uppgradering. Så, efter att han stått och bankat på spisen i någon timme så var den brandsäker! Himla bra!
Varje morgon innan William går till jobbet fyller han tvättmaskinen med en tvätt. Den flyttar Zafrina sedan över till torktumlaren när hon vaknar. Teamwork! Med så många familjemedlemmar så blir det alltid fullt i tvättkorgarna direkt så de får tvätta flera maskiner om dagen.
Till skillnad från Zafrina och Williams andra barn så är både Zion och Ava ganska framstående i skolan. Zion har lyckats skrapa ihop till ett VG och Ava.. ja, hon är ju iallafall godkänd. Här sitter Zion och sliter med sina läxor på en ledig dag. :)
Zander är så olik de andra barnen. Han märks knappt för han gör sällan så mycket väsen av sig. Här väntar han iallafall på att få lite mat.
Livet som hemmafru är inte så enkelt som man kan tro. Det finns alltid någonting att göra och med fyra barn hemmaboende så plockas det hela tiden. Zafrina blir galen på att hennes tonåringar inte kan plocka undan maten efter sig.
William saknar Ambra väldigt mycket nu när hon flyttat, det var ju trots allt hans lilla tjej, och de pratar i telefon nästan dagligen. Gulligt va?
Zafrina är gravid igen och nu hoppas jag verkligen på en arvinge för det börjar bli brådis!
Tiden går så fort i den här familjen, alltid är det någon som fyller år! Denna gång var det Zanders tur och han växte upp till ett välmående barn och fick egenskapen Snobb.
Hela familjen var såklart med och firade sin lillebror!
Eftersom barnen haft så dåliga betyg bestämde William och Zafrina att Zander ska få gå på internatskolan Prydinges Högre Internatskola. Zafrina ringde och skrev in honom samma kväll och morgonen därpå for han!
Sentate skapades 2008 och gör, precis som Prada Sims & Orange Sims, kollektioner. Nu har de släppt en ny kollektion, Bijou, som jag tycker är jättefin! Kolla in detta!
Klicka på bilderna för att se dem i större format.
Allting finns på Sentate's sida.
Klicka bara på "Shop" för att hitta kläderna.
Jag är ledsen att det är lite brister i uppdateringen just nu. Jag tar examen på fredag har har en del att fixa inför det. Sen har det varit så fint väder och då vill man ju inte sitta inne vid datorn. :-) Jag har dock massor av PGC-inlägg på G och så jobbar jag för fullt på Semesterparadis-inlägget som med största sannolikhet kommer imorgon. Är det något speciellt ni vill att jag berättar i det? :)
---
Nu till PGC del 18.
Det var dags för William och Zafrinas äldsta tvillingpar att bli vuxna och förut ut var Aimee. Hon växte upp och fick egenskapen Övernaturlig Skeptiker. Jag minns dock inte vilken livslång önskan jag valde åt henne. Jag tror det var att hon skulle lära sig alla instrument.
Sedan var det Ambras tur! Hon växte upp och fick egenskapen Snackare. Minns dock inte alls vilken livslång önskan jag valde åt henne.
Aimee använde simfinnarappen och lärde på så sätt lära känna Rudolph som var helt perfekt för Aimee. De klickade direkt och delade flera egenskaper!
Det tog inte lång tid för dem att gå från Vänner till Flickvän/Pojkvän. Jag tycker de passar så himla bra tillsammans!
Så, dagen efter, var familjen vid Stadshuset i god tid för tvillingarnas examensceremoni. Den var nog betydligt roligare för Aimee, som iallafall hade godkända betyg, än för Ambra. Ambra tog iallafall studenten och hennes klasskompisar röstade fram henne som "Den som antagligen aldrig lämnar huset" medan Aimee blev "Den som antagligen blir medioker". Inte så jättekul kanske med tjejerna var glada!
Även Ambras pojkvän (jo, nu är de ÄNTLIGEN tillsammans) tog examen och han var lika glad han. Direkt efter studenten flyttade Aimee ut och Ambra bad Jamil flytta in.
Morgonen därpå vaknade de av att det var en massiv brand i familjens kök! Zafrina som har egenskapen modig tog saken i egna händer i väntan på brandkåren och försökte släcka branden. Att ha en hel hop med skrikande familjemedlemmar hjälpte dock inte riktigt hennes insats. Brandkåren kom senare och hjälpte till så branden släcktes till slut.
Jamil tog Zafrina åt lite sidan, senare samma dag, och frågade henne om de kanske inte kunde fundera på att skaffa något eget. Zafrina hade inget emot det även om hon trivs ganska bra ihop med sin stora brokiga familj.
Så, helt plötsligt, gick Jamil ner på knä och friade till Ambra. Han menade på att han förstått, trots deras på och av förhållande att Ambra var tjejen i hans liv och att han inte ville vara med någon annan. Ambra blev utom sig av lycka och sa självklart ja!
De tog sedan sitt pick och pack och gav sig av mot nya äventyr på egen hand. De flyttade med andra ord ut. Jag kommer sakna dem jättemycket för jag tyckte de passade så bra ihop och Ambra har varit min favorit i familjen men de fick helt enkelt inte plats så de fick flytta ut. Jag hoppas de får det fint var de än hamnar. :)
Vad kul att just du hittat hit! Förhoppningsvis gillar du The Sims precis lika mycket som mig. Simdeluxe drivs av mig, Sara och jag är 21 år gammal och har spelat och älskat sims sedan urminnes tider. Här delar jag med mig av bilder ifrån mitt spel, tips på nedladdningsbart innehåll, nyheter i simsvärlden och MYCKET mer! Vill du veta mer om mig kan du klicka här. Annars så är det bara att börja klicka runt och läsa inlägg. Välkommen!
Självklart finns även jag på Thesims3.com! Du hittar mig under smeknamnet egogiirl
Jag hjälper dig gärna om du har problem med The Sims.
Men tänk på:
- Du får ditt svar skickat via mail om du anger mailadress. På så sätt vet du precis när din fråga har besvarats. Svaret och frågan kommer dock att publiceras i listan med frågor om du inte anger annat.
- Sök i bloggen efter svar innan du frågar. Använd sökrutan.
- Titta gärna i min FAQ innan du ställer din fråga.
- Löjliga frågor eller spam kommer att tas bort.
- Skicka endast samma fråga en gång.
- Jag är ingen datorexpert och kan inte svara på avancerade frågor om prestanda, kraschingar etc.
- Ha tålamod! Vissa frågor är svårare än andra att svara på men alla frågor besvaras!
- Tjat om nästa "Familjen Davis" avsnitt raderas alltid utan svar.
- Jag svarar gärna på frågor om kläder/hår/smycken/etc mina simmar har men försök vara så precis som du kan och länka gärna till ett inlägg där man kan se det du söker.
/Sara
Jag tycker det här jättekul med kommentarer men tänk gärna på detta innan du skickar iväg din kommentar:
- Fråga endast om saker som rör inlägget ifråga. Har du en fråga om något annat - ställ den i frågerutan.
- Det räcker om du skickar din kommentar en gång. Spam raderas.
- Behandla andra som du själv vill bli behandlad.
- Jag har ingenting emot reklam men det skall ske med måtta!
- Ha tålamod! Jag svarar på alla kommentarer med frågor men ibland kan det ta lite tid.
- Letar du efter något jag haft på någon bild eller en speciell sak du vill att jag ska leta reda på/skriva om som inte rör inlägget kan du önska det i det HÄR inlägget.
- Innan du ställer frågor får du gärna läsa min med vanliga frågor.
- Innan du ställer en fråga får du gärna läsa min FAQ med vanligt ställda frågor.
All bild och text i den här bloggen är, om inte annan källa uppges, skapade av SimsDeluxe och får ej kopieras utan tillstånd eller källanvisning.