Direktlänk till inlägg 12 augusti 2013
Jag har inte riktigt bestämt mig för om jag ska börja om på Del 1 nu när detta är första avsnittet på Generation 2 ännu. Vad tycker ni? Är det lättare att hålla koll om jag fortsätter uppåt bara?
Edit: Fick lite respons och bestämde mig för att vid varje ny generation börjar jag om på Del 1!
Zebastian och Anya bestämde sig för att bo i en studentkorridor så att de skulle få möjligheten att träffa och umgås med så många andra studenter som möjligt..
Anya började direkt prata med en tjej som hette Ashley och som skulle bo på samma ställe och de kom mycket väl överens. Båda var sportfånar och hade alltså en del gemensamt. De blev snabbt riktigt goda vänner.
Lite senare var det dags för välkomstmingel och medan Zebastian pratade med lärare och såg sig om passade Anya på att prata med så många sportfånar hon bara kunde. Anyas mål var att bli populär och hon vill bli de fort!
Zebastian fick ett sms om en helschysst fest som killarna i kill-nationen skulle ha och han drog med sig Anya dit för att kolla läget..
Det var badklädes-tema på festen och Anya började dansa med en kille som hette Nathaniel..
Efter några låtar så tyckte Anya det var en jättebra idé att lägga in en stöt så hon spontankysste sin danspartner som minst sagt blev chockad..
.. men som inte misstyckte direkt. Efter kyssen var Anya och Nathaniel på G vilket innebar att hon nu var på G med två personer! För ni minns väl att hon blev på G med en kille under sin skolbal också?
Nathaniel och Anya umgicks hela kvällen sen och trivdes mycket bra i varandras sällskap..
Någon som det inte gick fullt lika bra för var Zebastian som försökte lägga in en stöt (trots att han har flickvän!) på Anyas kompis Ashley.. Det blev dock inte succé utan han fick nobben.
Livet på Universitetet rullade på i ganska snabb takt. Anya pluggar ju i den snabbaste takten vilket innebär att hon vissa dagar har hela tre föreläsningar.. Tiden mellan föreläsningarna tidsfördriver hon med att bolla lite..
En dag när hon kom hem från ännu en tuff dag så var det en riktig hottie på hennes elevhem. Miles hette han och Anya är ju inte den som är den, hon la in en stöt direkt och inget bryter isen som lite skolsång!
Det gick dock ganska fort tills dansen utbyttes till kyssar och Anya är nu på G med tre (!!!) killar.. Hon har börjat få ett ganska dåligt rykte men hon tänker att man bara går på universitetet en gång så hon passar på..
När hon inte festar, umgås med någon av sina kärleksbyten eller hänger med Zebastian så pluggar hon.. Hon vill ju trots allt ha bra betyg!
Nämen, kikar du in här fortfarande? Dags att bokmärka om, ändra i dina favoriter och bloglovin-avfölja. Jag hänger nämligen numera på simsdeluxe.se, häng med dit! ...
Jag har pratat om det i evigheter nu och ni har tålmodigt väntat. Jag har märkt hur statistiken sakta men säkert sjunkit och jag förstår verkligen om ni ledsnat och trott att allt bara var bra. Men nu, ÄNTLIGEN, kan jag berätta för er att mitt flyttp...
Oj, vad många det var som deltog i min giveaway! Nu har jag dragit tre lyckliga vinnare som vinner valfritt spel! Och vinnarna är: 1. Alva "Grattis <3Mitt favorit minne på din blogg är nog när jag började läsa den för någr...
Vad kul att just du hittat hit! Förhoppningsvis gillar du The Sims precis lika mycket som mig. Simdeluxe drivs av mig, Sara och jag är 21 år gammal och har spelat och älskat sims sedan urminnes tider. Här delar jag med mig av bilder ifrån mitt spel, tips på nedladdningsbart innehåll, nyheter i simsvärlden och MYCKET mer! Vill du veta mer om mig kan du klicka här. Annars så är det bara att börja klicka runt och läsa inlägg. Välkommen!
Självklart finns även jag på Thesims3.com! Du hittar mig under smeknamnet egogiirl
Jag hjälper dig gärna om du har problem med The Sims.
Men tänk på:
- Du får ditt svar skickat via mail om du anger mailadress. På så sätt vet du precis när din fråga har besvarats. Svaret och frågan kommer dock att publiceras i listan med frågor om du inte anger annat.
- Sök i bloggen efter svar innan du frågar. Använd sökrutan.
- Titta gärna i min FAQ innan du ställer din fråga.
- Löjliga frågor eller spam kommer att tas bort.
- Skicka endast samma fråga en gång.
- Jag är ingen datorexpert och kan inte svara på avancerade frågor om prestanda, kraschingar etc.
- Ha tålamod! Vissa frågor är svårare än andra att svara på men alla frågor besvaras!
- Tjat om nästa "Familjen Davis" avsnitt raderas alltid utan svar.
- Jag svarar gärna på frågor om kläder/hår/smycken/etc mina simmar har men försök vara så precis som du kan och länka gärna till ett inlägg där man kan se det du söker.
/Sara
Jag tycker det här jättekul med kommentarer men tänk gärna på detta innan du skickar iväg din kommentar:
- Fråga endast om saker som rör inlägget ifråga. Har du en fråga om något annat - ställ den i frågerutan.
- Det räcker om du skickar din kommentar en gång. Spam raderas.
- Behandla andra som du själv vill bli behandlad.
- Jag har ingenting emot reklam men det skall ske med måtta!
- Ha tålamod! Jag svarar på alla kommentarer med frågor men ibland kan det ta lite tid.
- Letar du efter något jag haft på någon bild eller en speciell sak du vill att jag ska leta reda på/skriva om som inte rör inlägget kan du önska det i det HÄR inlägget.
- Innan du ställer frågor får du gärna läsa min med vanliga frågor.
- Innan du ställer en fråga får du gärna läsa min FAQ med vanligt ställda frågor.
All bild och text i den här bloggen är, om inte annan källa uppges, skapade av SimsDeluxe och får ej kopieras utan tillstånd eller källanvisning.